Friday, 1 May 2015

Hamilelik bu değil! ^_^

(27.hafta)

Öncelikle uyarayım, bu yazı herhangi bir hamile / anne blogunda rastlayabileceğiniz türden, sevgi yumağı yutmuş, aşk böceği tarafından ısırılmış romantik annelerin tasvirlerinden oluşan bir yazı maalesef olamayacak.

Çünkü yıllardır "dünyanın en muhteşem şeyi" olarak biz kadınların önüne sürülen takriben 40 haftalık bu yolculuk, öyle düşündüğünüz gibi masalsı bir deneyim değil.

Yanlış anlaşılmak istemem, çoğu kadına göre "rahat" bir hamilelik geçiriyorum. Ancak "rahat" çok göreceli bir kavram, emin olun. Benim ya da bebeğin hayatını tehlikeye atacak genel sağlık durumuyla ilgili ciddi herhangi bir sorun yaşamamam olarak tanımlıyorum "rahat" olgusunu.

Gerçekçi olmak gerekirse hamilelikle ilgili rahat diyebileceğiniz herhangi bir durum yok :) Aslına bakarsanız tam bir rahatsızlık durumu :)

Hatta şöyle söyleyeyim;

Aklı olan insanın yapacağı iş değil! ^_^

En baştan alalım... Hayatımın hiçbir döneminde "aman da hanimiş mıçmıç, ponpidi pompik, agucuk gugucuk" bir insan olmadım çocuklara karşı. En sevdiğim çocuğa bile tahammülüm maksimum 1 saat. Annem ben çocukken bile yaşıtlarımla vakit geçirmeyi sevmediğimi, hep kendimden büyüklerle iletişim kurduğumu anlatır.

Merhaba, ben Nora ve evet ben çocuk sevmeyen bir hamileyim. >.<

Ancak bir kadın olarak, böyle bir deneyimi eninde sonunda yaşamak istediğimi de biliyordum. Yani "asla çocuk yapmayacağım!" gibi bir argümanım hiçbir zaman olmadı. Evliliğimizde 8 yılı devirirken, kendisi gelmeye karar verince (yaş da 33'e dayanınca) bize de "hoşgeldin" demek düştü :)

Elbette ki çocuklarla çocuk olamayan biri olsam da, kendi yavrumu daha doğmadan çok seviyorum. Büyük ihtimal doğduktan sonra iyice kafayı çizeceğim. Tüm anneler gibi "keşke daha önce doğursaymışım" bile diyeceğim. Ama bu yazıda benim gibi hamilelik konusunda kandırılan kadınları bir nebze de olsa aydınlatmak istiyorum. :)

Trimester trimester anadolu...

İlk trimesterin (yani ilk 3 ayın) en zorlu dönem olduğunu söylüyorlardı. Yalan. Evet mide bulantıları, halsizlik, hormonların sapıtmasından mütevellit duygu durumlarında inişler çıkışlar oluyor ama siz daha ne olduğunu anlamadan geçiyor ilk aylar. Sanırım benim gibi plansız bir gebelik yaşıyorsanız, olayın şokunu atlatmaya çalışmak sizi de bu aylarda oyalayacak. :)

Bu dönemde ben anlamsızca ve istemsizce bebekle ilgili her şeyi düşünmeye koyuldum. Bebek arabasından, hastane çıkışı kıyafetlere, evdeki kudurukların düzenini çok da bozmadan bebeğe güvenli bir ortam yaratmaya ne varsa dert oldu bana. Resmen işi gücü bıraktım, şunu nasıl yaparız, bunu nasıl yaparız? diye dolandım durdum. Sonra bol bol çat diye uyuyakaldım en saçmasapan saatlerde ve mekanlarda :) İlginç bir dönemdi ama :)

Daha önce hiçbir anne adayının başına gelmemiş ilginç semptomlarım da oldu. Ama hepsi normal çıktı sonunda. Bazı hamilelere olurmuş. Örneğin 3. ayın sonlarına doğru kaba etimden vurulmuşa döndüm bir gün :) Resmen 2 haftaya yakın yürüyemedim. O haftalarda sağ kalçada ağrılar olabilirmiş. Benimki daha çok bel tutulması gibiydi. Popo tutulması ^_^ Resmen hareket edemedim.

Bunun dışında buraya yazamayacağım cinsten saçmalıklar da yaşamadım değil :) Yani size tavsiyem, garip bir durum olduğunda panik olmayın, korkmayın, etrafınızdaki kimseye akıl danışmayın, internetteki felaket senaryolarını görmezden gelin, sadece ve sadece vakit kaybetmeden doktorunuza danışın. Çok büyük ihtimal yaşadığınız her ne ise, hamilelikte normal. Relax.

(19.hafta)


Bence asıl hikaye ikinci trimesterde başlıyor. Tamam vücut yeni hormon dengesine alışmış oluyor falan ama... Bu sefer de göbek sorunu çıkıyor ortaya. Özellikle bende oldukça erken çıktı :) Sanırım bizimkine 3+1 bir mekan sağladım rahat etsin diye, çünkü hala her gören "Aaa ikiz mi?" diye soruyor :)

Büyük göbek demek, hareketlerinizin daha da kısıtlanması demek. Hele ki bizim gibi 12 kedi 2 köpekli bir evde yaşıyorsanız, hareketlerinizin kısıtlanması demek, evin başını alıp gitmesi, sizin daha da sinirlenmeniz demek. Eşim ilk aylarda büyük haberin de gazıyla resmen kılımı kıpırdattırmadı bana. Ama bir süre sonra onun da normal rutinine dönmesi, yeni kurduğumuz işimizin başına (bununla ilgili ayrı bir post yolda!) dönmesi gerekti. Sanırım hala bir çok klasik Türk kocasına göre inanılmaz yardımcı, anlayışlı olduğunu belirtmezsem ayıp etmiş olurum. Ama kendi yapmak istediğiniz rutin şeyleri başkasından bekliyor olmak bile canını sıkıyor insanın. O sebeple göbek sıkıntı.

Tabii göbeğin ve bebeğin büyümesi içerdeki organlarınızın da sapıtması demek oluyor. Mesela ben sanıyordum ki, hamile olunca ooohhhh deliler gibi her istediğimi yiyebileceğim, danalar gibi tıkınacağım ve bahanem hazır olacak! Öyle bir dünya yokmuş. :/

Özellikle 2. trimesterde midem nasıl küçüldüyse, normalde yediğim miktarın yarısını bile yiyemez oldum :/ Hatta bu durum benim düşük tansiyonumla da birleşince bayıldım bir gün şak diye. Telaşla doktoru aradığımızda ilk sorusu "kahvaltıda çok mu yedin?" oldu :) O gün bugündür kuş kadar yiyorum :) O yüzden de hep açım. Bitmeyen bir diyette gibiyim.

Ha bu arada hamileliğin en can sıkıcı olayından bahsetmedim bile.

Merhaba mide yanması. 

Bu öyle herhangi bir günde midenizdeki asitin yükselmesi gibi değil. Bayağı hayattan soğutan cinsten, işkence usülü bir yanma. Ve sürekli. Sabah mide yanmasıyla uyanıp, gece mide yanmanız yüzünden uyuyamıyorsunuz.

Ben bir de çok akıllıyım, her daim doğallıktan yanayım ya, ilk aylarda bunun için ilaç almayarak kendime uzun bir süre eziyet ettim. Tıpkı sinüzit ağrılarımı da ilaçsız 1 hafta boyunca çektiğim gibi. Sinüzit yine geçiyor da, mide yanması ı-ıhh. Çocuk doğana kadar devam. Rennie şurup bu dönemde size eşinizden bile daha yakın bir dost olacak haberiniz olsun :)

Bu dönemde karnınızdaki arkadaşın tekmeleri devreye giriyor. Ben çoğu insana göre çok geç hissedebildim. Bi ara tırsmadım değil, kime sorsam "Aaaaa hala hissetmiyo musun?" tarzında insanı gereksiz yere telaşlandıracak tepkiler aldım. "Benimki annesine çekmiş, biraz tembel herhalde!" gibi yorumlarla savuşturdum bu neredeyse hamile kalmadan tekmeleri hissedebilen üstün anneleri.

Sürekli kıyaslama yaparak, kendi hamilelik dönemlerini anlamsız bir övünme, gurur duyma aracı olarak gören tipler olacaktır etrafınızda. "Ayy ben 8 aylık hamileydim, 2 tonluk vinç kullanırdım! Şunu yapardım, bunu hallederdim!" tadında, gerçekten sizi gereksiz yere kötü hissettirecek yorumlar yapanlara kulaklarınızı tıkayın. Herkesin hamilelik tecrübesi kendine özel. Hiçbir hamilelik birbirine benzemiyor. Sizinki size özel. Kimseyle kıyaslamayın kendinizi.

Şimdi böyle uzun uzadıya yazınca (ki daha yazmadığım bir sürü şey var) sürekli şikayet eden, mıymıy bir hamile imajı çizdim farkındayım :) Aslında pek de öyle olmadım. Çünkü bu bahsettiğim şikayetler aman aman katlanması zor şeyler çekilmeyecek dertler değildi açıkçası. Hatta insan öyle bir kafaya giriyor ki, "ayy aman ona bir şey olmasın da.. ne var canım alt tarafı 9 ay..." kafası hakimdi bende. O yüzden de psikolojik olarak pek sapıtmadım :) Gerçekten, sorunsuz, risksiz bir hamilelik geçirdiğimi bilmek yetti.

Artık son bölümdeyim. 28+4. Üçüncü trimester. Sanırım bu dönem ayrı bir macera olacak :) Artık göbeği taşımak başlı başına bir iş :) Bu dönemle ilgili gözlemlerimi de finale yakın paylaşırım artık. ^_^


peace!


nora

9 yorum:

goklins said...

Üzülerek söylemek gerekirse ne hamilelik ne de doğum sonrası kolay. Bebeğini o kadar çok seviyorsun ki bütün bunlara sadece onun için katlanabileceğini düşünüyorsun bazen. Ama biraz da büyünce hele bi anne desin herseyi unutuyor insan :)

Ova said...

heheh... 9 ay boyunca kusan ve hamileligin bebek tekmeledigi anlari dahil hicbir anindan hoslanmayan biriydim ben.
hatta hamilelik kursunda, ilk sordugum soru annelik hissetmemek normal mi gibi bir sey olmustu. bana cok rahatsiz edici, komforsuz, eziyetli bir dokuz ay gibi gelmisti. etrafimdaki arkadaslar dogurduktan sonra ' gobegimi ozluyorum, hamile olmayi ozluyorum' dedikce bile afakanlar basiyor... neyse ki sonrasi benim icin guzel oldu, oglum 20 aylik, hala emziriyorum, aramizda guzel bir bag var, endiselerim bosunaymis :)
Butun o 'bebegim tekmelediginde icim pir pir ediyor' annelerine yalan soyluyorsunuzzz diye bagirasim vardi hamileyken.. sevgi dolu ve guzel bir deneyim olmayabiliyor herkes icin.
Allah saglikla kucagina almayi nasip etsin.

asua said...

Hay alnının orta yerinden öpiim Nora, al benden de o kadar ben 37'ye giriyorum ve hala insanların çocuk sahibi olmadan bu kadar çok bilgiye nasıl sahip olduğuna şaşıyorum. Dalak yemen lazım diyenden sezeryan olursan annelik hissi biraz geç geliyo diyen erkeklere kadar.
Ben daha çok "Çık dışarı da oynayalım yaa" tarzı bi anneyim sanırım :)
Hele hamiş demiyolar mı allahıım tüm cinler tepeme zıplıyo...

fuly said...

önce bi maaşallah iliştireyim şuraya... Noracım çok güzel görünüyorsun(uz)
Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. bunun bir de dğum sonrası çok bilmiş tayfası var evlere şenlik. lohusalık dönemi dediğin şeyi tamamen dış etkenler yaratıyor o kesin:)

her hamilelik kendine has kendine özeldir nazarımda.
ama o mide yanması ah o mide yanması yukarı çıkıp inmek bilmeyen o mide asidi yüzünden sesim kısılmıştı. bu da böyle bir anımdır.
3. dönemi de başarı ile atlatıp sağlıcakla bebeni kucağına almanı niyaz ederim. Öperim.

fuly said...

önce bi maaşallah iliştireyim şuraya... Noracım çok güzel görünüyorsun(uz)
Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. bunun bir de dğum sonrası çok bilmiş tayfası var evlere şenlik. lohusalık dönemi dediğin şeyi tamamen dış etkenler yaratıyor o kesin:)

her hamilelik kendine has kendine özeldir nazarımda.
ama o mide yanması ah o mide yanması yukarı çıkıp inmek bilmeyen o mide asidi yüzünden sesim kısılmıştı. bu da böyle bir anımdır.
3. dönemi de başarı ile atlatıp sağlıcakla bebeni kucağına almanı niyaz ederim. Öperim.

nora said...

@goklins Henüz doğum sonrası hakkında pek bir fikrim yok ama tahmin ediyorum nasıl bir delilik durumu olduğunu :) Normalde bizim kedüşler kopişler için bile pimpirikli biri olduğumdan, iyice saçmalayacağım herhalde ben :) bakalım hep beraber görücez, ama kolay olmayacağından adım gibi eminim :)

@Ova Aahahahah :) Ya valla o kadar konforsuz bir dönem ki tekmeler bana iyi geldi.. En azından bir etkileşim hali gibi geliyor... Diğer her şey tam bir saçmalık! :) Hiiiiç özleyeceğimi sanmıyorum ben de! :)

@Asua Offff ben neler duydum bu süreçte... "Ben bir kozayım, içimden de bir kelebek çıkacak!" benim için son noktaydı :) Hala gülüyoruz eşimle :) Yani bilmiyorum, bu tarz "hamiş"lerin gebelik süreci romantik-komedi tadında geçiyor herhalde :) Ben bebek hala içerdeyken "bebeğinizle konuşun" moduna bile giremedim... Ne bileyim belki bendedir sorun... :)

@fuly Offfffffffff di mi yaaa!! Ama bişi dicem, bu arkadaşlar zaten, sen daha sevgiliyken "düğün ne zaman?" evlensen "çocuk ne zaman?" çocuk yapsan "kardeş lazım!" diyen aynı tipler değil mi? Tabii ki doğumdan sonra karışmayacaklarını düşünmek saflık olurdu! :) Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim! Bakalım başka ne maceralar bekliyor bizi :)

defne said...

ay çok güldüm çok eğlendim, harika! yani harika bir yazı :) tek değilmişim. hamileyken tek hissettiğim rahatsızlıktı. yani doğumdan sonra tek başıma bi tencere yıkayınca nası sevinmiştim nası sevinmiştim, o derece hiçbir şeyi kendim yapamıyordum vs. vs. hem günde 5 defa kendime insülin yaptım, bööğ.. şimdi de zor ama büyüdükçe kolaylaşıyorcılardanım. ama bazen yaramazlığı abartınca karnımda mı olsaydı dedim geçenlerde bir kez vallahi dedim :p kolay bir doğum olsun, çok sağlıklı bir fıstık olsun. aa adı ne olacak :)) okuum da unuttum mu? bilmiyom.

defne said...

yaa bu arada koza mııııı Allah beni öyleleriyle konuşmaktan korusun, kötü şeyler söyleyiveririrm çünkü hahahaaa

ferulago said...

noracığım çok güzel görünüyorsun, umarım son trimestri en rahat dönemin de olur da tüm sıkıntılarını unutursun. Bu arada kediler 12 oldu mu yav, ben bayağı bir geride kalmışım :)