Tuesday, 24 January 2017

Kanada'ya Evcil Hayvan Götürmek


Yurtdışına taşınmak başlı başına çok büyük bir karar. İstemek ayrı, gerçekleştirmek ayrı. "Yurtdışına taşınmaya karar verdim" dedikten sonra bile yüzlerce tilki dolaşıyor insanın aklında. "Şunu nasıl yaparız, bunu ne yapacağız?" gibi soruların sonu gelmiyor. Interneti didik didik edip, bir yerlerden bir kaç bilgi bulabilirseniz şanslısınız. 

Tası tarağı toplayıp sevdiklerinizi, alışkanlıklarınızı, memleketinizi geride bırakıp bambaşka bir ülkeye yerleşmek sanki yeterince zor değilmiş gibi, bir de evcil hayvanınız varsa kafanızdaki sorulara yenileri ekleniyor. 

Bizim için kedilerimizi ve köpeğimizi götüremeyeceğimiz bir senaryoda yurtdışına taşınmak diye bir ihtimal söz konusu olamazdı. Hatta gönül isterdi ki, bahçede baktığımız, kısırlaştırdığımız, eve girip çıkan onlarca kediyi de getirebilseydik keşke... Tabii ki bu mümkün değildi, "asıl kadro" diye nitelendirdiğimiz kedilerimiz Cappy, Sissy, Nana ve köpeğimiz Lulu'yu götürecektik. Ancak son sene aramıza katılan ve kapıdan kovsak bacadan giren, bize pek bir düşkün Totoro da bonus olarak son anda asıl kadroya dahil oldu... Etti mi 4 kedi, 1 köpek... 

Öncelikle itiraf edeyim, Kanada uzun zamandır aklımızdaydı ancak soğuktan da korkmuyor değildik. Daha doğrusu "değildim"... Yazın bile yorgan örten birisi olarak, ara ara farklı ülkelerin göçmenlik programlarını araştırıyordum... Bugün Avustralya'dan değil de, -10 dereceden, Kanada'dan yazıyorsam, bilin ki, evcil hayvanlarımız yüzündendir :)

Avustralya'ya evcil hayvan sokmak inanılmaz zor. Her aşıyı yaptırıp, her belgenizi hazırlayıp, ülkeye evcil hayvanınızla giriş yapsanız bile, karantina süreci var. Benim o dönemde internetten araştırdığımda Avustralya için karantina süresi 6 ay diyordu. Ancak Avustralya göçmenlik danışmanı bir arkadaş bu sürenin 2 ay olduğunu söylemişti daha sonra bana. Tecrübesi olan yazsın, ben buradan yanlış bilgi vermeyeyim.
Nana | 2016

Kanada'da yurtdışından getirdiğiniz evcil hayvanınız için herhangi bir karantina süreci yok. 

Buraya evcil hayvanınızı iki şekilde getirebilirsiniz:

1- Kendi uçtuğunuz uçakta sizinle birlikte
2- Pet Cargo olarak.

Bizde sayı fazla olunca, Cappy ve Nana'yı (iki kedi) uçakta ayağımızın dibinde, Sissy, Totoro (iki kedi) ve Lulu'yu (köpek) Air Canada Pet Cargo ile getirdik. 

(İnternette bu konuyla ilgili neredeyse hiçbir şey bulamadığım için, uzun uzun, detaylıca yazacağım)

Kanada Evcil Hayvanınızla Gelebileceğiniz En Rahat Ülke


Bu konudaki tecrübemi birebir yazınca anlayacaksınız, bırakın karantinayı, ben elimde iki kedi Pearson havaalanında fellik fellik "Ay ben bu kedileri kimseye göstermeyecek miyim memur bey?" diye gezmesem, kimsenin bana bir şey soracağı bile yoktu... Birazdan anlatacağım detaylı..


Öncelikle kulaktan dolma bilgilere itibar etmemenizi sağlamak için, bu konu ile ilgili resmi web adresini vereyim:

Kanada'ya evcil hayvan getirmek veya hayvanınızla seyahat etmek (ingilizce)

Buradan kedi ya da köpek başlığını seçerek (tavşanınızı ya da kuşunuzu da getirebiliyorsunuz anladığım kadarıyla) bu ülkeye hayvanınızı sokmakla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Ben özetlemeye çalışayım ama siz yine de linkten detaylı okuyun lütfen.

Kanada bir çok ülkenin aksine, Mikroçip ya da Tattoo (dövme) İSTEMİYOR. 

Önceden herhangi bir test (titrasyon testi vs. dahil) yaptırmanız GEREKMİYOR.

Böylece herhangi bir bekleme süresi de YOK.

Bu konuda bilmiş bilmiş konuşup kafanızı karıştıranlar, üç kuruş daha fazla koparmak için sizi yanlış yönlendiren veterinerler olabilir. İtibar etmeyiniz. 

Bu ülkeye hayvanınızı sokmak için yapmanız gereken en önemli şey Kuduz Aşısı ve bunu İngilizce ya da Fransızca olarak belgelemeniz gerekiyor. Türkiye rabies-free bir ülke olmadığı için bu aşıyı yaptırmanız lazım. Ancak o kadar rahatlar ki, diyelim yaptırmadınız ve bir şekilde geldiniz ülkeye.. Size bu aşıyı burada yaptırmanız için belli bir süre veriyorlar ve yaptırdıktan sonra aşı kartını Canadian Food Inspection Agency ofislerinden birine götürüyorsunuz. Yani adamlar tek bir şey istiyor, Kuduz aşısı, onu da yaptırmadınız diyelim, yine de karantinaya almıyorlar hayvanı... :) Ama şiddetle tavsiye ediyorum, aşıyı Türkiye'de yaptırın, burada veterinerin kapısından girdiğiniz anda dolarları saçmaya başlıyorsunuz :) Aşırı pahalı...Bu bahsettiğim Kuduz Aşısı Sertifikası aslında zaten sizin evcil hayvanınızı Türkiye'den çıkartabilmek için Tarım İlçe Müdürlüğü'nden almanız şart olan belge ile aynı şey. Daha doğrusu Türkiye'den aldığınız bu belge Kuduz Aşısı Sertifikası yerine geçiyor çünkü bu sertifikada yazması gereken hayvanın kimlik bilgileri, aşıları vs. gibi bilgiler bu belgede hem Türkçe hem de İngilizce olarak mevcut. 


Evcil hayvanınızı Kanada'ya getirirken tek sinir bozucu prosedür Türkiye'deki bu uygulama aslında. Çünkü bu belgeyi uçuştan maksimum 48 saat öncesinde alabiliyorsunuz. Yani ben gideyim kafama göre 2 hafta önce hazırlayayım bu belgemi alayım gibi bir durum yok. Ve maalesef evcil hayvanınızı da bu evrağı alacağınız ilçe müdürlüğüne götürmeniz gerekiyor, oradaki görevli veteriner hayvanı görmeden size bu belgeyi vermiyor.(Pet Pasaportu'na işlenmiş kuduz aşısı sticker'ı )

Biz önce veterinerimize gidip hayvanlarımızın tüm aşılarını yaptırdık, tabii ki Kuduz aşısı da dahil. Ne olur ne olmaz diye, Pet Passport adında yeni karneler çıkarttırdık (kimse bize bunun şart olduğunu söylemedi, veterinerlerimiz dünya tatlıları oldukları için kendileri böyle bir şey yaptılar). Tüm bilgiler ingilizce olarak da bu karnelerde mevcut oldu bu şekilde. Sonra bu karneleri ve hayvanlarımızı alıp Beykoz tarım İlçe Müdürlüğü'nün yolunu tuttuk. (Daha doğrusu eşim minicik arabamızla bir kaç sefer yaparak biraz eziyet çekerek halletti) 

Yanlış hatırlamıyorsam, evrak başına 150TL gibi bir ücret alıyorlar. (2016 itibariyle)


Bizim durumumuzda beraber uçacak hayvanlara tek bir belge düzenlediler. Yani yanımızda gelecek 2 kedi için tek bir belge, pet cargo ile gelecek 2 kedi 1 köpek için tek bir belge düzenlendi. (yanlış hatırlamıyorsam) Böylece pet cargo olarak gelen hayvanlarınızı Kanada'da karşıladığınızda gümrükte ödediğiniz ücret de düşüyor (kargo başına vergi alıyorlar) Yanınızda getirdiğiniz hayvanlarınız gümrüğe girmiyor, onlara Kanada'da ekstra para ödemiyorsunuz.


Biz iki kedi ile birlikte uçacağımız için kendi uçak biletlerimizi de Air Canada'dan tercih ettik çünkü THY ile ilgili çok fazla olumsuz olay duyduk bu süreçte. 


Eğer kediniz/köpeğiniz sizinle birlikte uçacak ise, kendi biletinizi almadan önce rezerve ettirirken bunu belirtmeniz gerekiyor. Uçacağınız sefer ile ilgili kabine hayvanınızı almanızın bir sakıncası yok ise, onay geliyor ve siz biletinizi alıyorsunuz. Ben bu işlemleri telefonda halletmiştim.


Air Canada ile uçuyorsanız, bilet başına (belirli bir kilonun altındaki) kedi/köpeğinizi kabinde yanınıza alabiliyorsunuz. Ancak uyarayım, Istanbul-Toronto seferinde kullanılan uçaklar oldukça sıkışık, ayağınızın dibinde kedi ile 10-10.30 saat uçmak çok da konforlu bir yolculuk değil :)


Kedi ya da köpek için havayolunun belirlediği şartlara uygun taşıma çantası almak zorundasınız. Kabinde gidecek pet için belli ölçülerde hard veya soft case olabilir diyorlar ama benim tecrübeme göre hard case'in o koltukların arasına sığma ihtimali yok! Kumaş taşıma çantası almanızı yine şiddetle öneririm. 


Hangi havayolu ile uçacaksanız, onun websitesinden ölçü bilgilerini mutlaka edinip, öyle alışverişe çıkın. Bu tarz konularda pek de taviz verilmiyor, elinizde kediniz havaalanında kalmak istemezsiniz.


Yanımızda götürdüğümüz kediler için biletimize check in yaptırırken 60-70 euro gibi bir ücret ödediğimizi hatırlıyorum. 


Pet Cargo olarak götürdüğünüz hayvanınız için ise kilosuna, boyuna, desisine göre ayrıca yüklü bir miktar ücret ödüyorsunuz. Bir çok aracı firma var, fiyatlar firmadan firmaya değişiyor olabilir, ve maalesef aracı firma olmadan Air Canada pet kargosu kabul etmiyor. Aslında bu çok da kötü bir şey değil, çünkü hayvanınızı emanet ettiğiniz bu tarz profesyoneller olması biraz daha güven veriyor. (Her firma için aynı şey söylenemez elbette, ancak bizim kullandığımız firmadaki Şule Hanım çok kahrımı çekti bu süreçte :)


Air Canada'nın sevdiğim bir yanı ise, hayvanınıza cidden değer veriyor olması. Örneğin yalnızca belli hava sıcaklığında pet kargosu kabul ediyor. Bizim şansımıza Temmuz ayında Türkiye'de de Kanada'da da aşırı sıcak hava sözkonusuydu ve maalesef pet kargolarımızın uçuş onayları için günlerce bekledik ve maalesef biz buraya geldikten 10 gün sonra ancak getirebildik. Aslında bu da çok iyi bir şey, sonuçta kargo olarak seyahat ettikleri için apronda bekletilebiliyorlar ve zaten saatlerce uçmuş olan bir hayvanın canını sırf para için riske atmıyorlar. 


Biz Pearson Havaalanı'na 2 kedi bir bebek şeklinde indikten sonra, önce ülkeye giriş evraklarımızı işlettik. Bu da bir - bir buçuk saat sürdü (buraya gelince anlayacaksınız, hayat çok yavaş akıyor). Kediler neyse ki yol boyunca hiç arıza yapmadılar. Hatta ben o kadar uzun yolculuktan sonra altlarına yapmışlardır diye düşünüyordum ama tutmuşlar yazık... Önemli bir noktadan bahsetmeyi unuttum: uçuş sırasında size doldurmanız için bir evrak veriliyor. Yanınızda gümrüğe bildirmeniz gereken eşya/yiyecek vs. var mı diye. Bu evrağı doldurup, havaalanında gümrük kısmına veriyorsunuz. Burada "live animals" gibi bir ibare var, onu mutlaka işaretleyin. Benim gözümden kaçmış ve ülkeye girişte gümrük görevlisi kırmızıyla üstünü çizip uyardı: 
"bir dahaki sefere burayı işaretlemeyi unutmayın" diye..
Evraklarımızı işlettikten sonra bavullarımızı aldık, tam sefilleri oynuyoruz, kucağımızda bebek, ellerimizde tosun gibi kediler, onlarca bavul... Çıkışa da gelmişiz... Elimizi kolumuzu sallayarak çıkabiliriz yani, kimsenin bize bir şey sorduğu yok... Ben tutturdum, olmaz bu kedilerin evraklarını birilerine göstermemiz lazım! :)


Çıkıştaki polise gidip dedim ben kedilerimle geldim, bu çocukların evraklarına kimse bakmayacak mı? Bir yer tarif etti, ve ben her zamanki gibi ilk cümleyi duyup, sonrasını takip etmedim çünkü ne zaman birine yol sorsam cevabı dinlemiyorum :) Biraz dolandık, meğer burnumuzun dibinde bir bankoymuş, bulduk, görevli polise çocukların evraklarını verdim, 2 saniye kadar baktı, onayladı ve bitti :)


Bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyordum doğrusu.. :)


10 gün kadar sonra pet kargo olarak gelen diğer çocukları almaya gittiğimde durum biraz daha farklıydı açıkçası.

Uçağın iniş saatinde havaalanının yanında bulunan gümrük binasına gittim. Ve 4 saat bekledim :(Air Canada Pet Cargo ile gelen çocuklarımı beklerken can sıkıntısından Instagram'a girdiğim post :)


Maalesef kargo olarak gelince, hayvanlar indiklerinde oradaki görevli bir veterinerin muayenesinden geçmeleri gerekiyormuş. Görevli veteriner de her zaman orada olmuyormuş, ancak gerektiğinde çağırıyorlarmış ve geliyormuş.

Bu süreçte hayvanınızı göremiyorsunuz, air condition'ı olan bir bölmede tutuyorlar ve sizi asla almıyorlar bu bölüme. "Merak etmeyin, arkadaşlarımız hayvanlarınızla ilgileniyorlar, keyifleri yerinde, bir sıkıntıları yok.." gibi açıklamalar yapıyorlar sadece.


Neyse, 4 saatin sonunda veteriner onayladıktan sonra, size verilen evrakları alıp, başka bir binaya gidiyorsunuz, o noktada kendimi "olacak o kadar" parodisinde hissetmediğimi söylesem yalan olur.. ^_^


Bu binada ise evrak kontrolleri yapılıyor ve kargo başına bir ücret alınıyor (30 cad gibi bir şeydi sanki). Bana sıra geldiğinde gümrük görevlisi kafasını evraklardan kaldırıp gözümün içine bakarak, "Neden bu kadar çok hayvanı bu ülkeye sokmak istiyorsunuz?" diye sordu. Adam haklı tabii, anlamaya çalışıyor :) "Bir Crazy Cat Lady kolay olunmuyor memur bey!" demek isterdim ama tabii ki onun yerine "Onlar benim yıllardır baktığım evcil hayvanlarım, Türkiye'de onları bırakabileceğim kimsem yok" dedim. Hafifçe yüzünü buruşturup onayladı evraklarımı.


Sonra bu evrakları alıp, 4 saat beklediğim binaya geri döndüm ve bir de onlara onaylattım. Olacak O Kadar parodisi demiştim değil mi?


Her şey hazır olduğunda, taksimi çağırdım, depo kısmına gidip çocuklarımı aldım.


Böylece kavuşmuş olduk.
Son olarak belirtmeliyim ki, Kanada'ya taşınıyorsanız evcil hayvanınızla kolaylıkla gelebilirsiniz. Hiç dert etmeyin. Ben 4 kedi 1 köpek getirdiysem, siz de minnok çocuğunuzu rahatlıkla getirebilirsiniz.

Çok uzun yazdım farkındayım ama umarım anlattıklarımın birilerine faydası olur. Çok fazla vaktim olmadığı için yazdıklarımı tekrar tekrar kontrol edemedim, sürçülisan ettiysem affola :)

Bir sonraki yazımda ise, evcil hayvan ile Kanada'da ev bulma maceramızı yazacağım :)peace


nora21 yorum:

Mikamikus said...

Bu yaziyi en cok bekleyenlerdendim, tesekkurler. Ben Japonya'ya getirecegim kopegimi. Su an ailem bakiyor ama yanima almak istiyorum. Japonya da Avustralya'dan biraz daha iyi, en azindan titrasyon testinden sonra 180 gun Turkiye'de gecirebilir. Avustralya gibi baska ulkede karantinada kalmasi gibi bir kural yok. Bulundugum sehire direkt ucus olmadigi icin, kopek acisindan pet cargo'yu mu tercih etmeliyim diye dusunuyorum. Aslinda Kore Havayollari'nin kargosunu kullansam yine aktarma yapacak. Neyse 180 gunum var, tek aktarmali aktarma suresi kisa bir ucus bulursam benimle gelmesi en iyisi olur sanirim. Tabii ucus oncesi kopegin hazirligi, sakinlestirici verilmeli vs gibi bir suru sorum var aslinda.

Mikamikus said...

Bu yaziyi en cok bekleyenlerdendim, tesekkurler. Ben Japonya'ya getirecegim kopegimi. Su an ailem bakiyor ama yanima almak istiyorum. Japonya da Avustralya'dan biraz daha iyi, en azindan titrasyon testinden sonra 180 gun Turkiye'de gecirebilir. Avustralya gibi baska ulkede karantinada kalmasi gibi bir kural yok. Bulundugum sehire direkt ucus olmadigi icin, kopek acisindan pet cargo'yu mu tercih etmeliyim diye dusunuyorum. Aslinda Kore Havayollari'nin kargosunu kullansam yine aktarma yapacak. Neyse 180 gunum var, tek aktarmali aktarma suresi kisa bir ucus bulursam benimle gelmesi en iyisi olur sanirim. Tabii ucus oncesi kopegin hazirligi, sakinlestirici verilmeli vs gibi bir suru sorum var aslinda.

melikeünlü said...

Merhaba, yakında başvuru yapacak ve bir adet tosun labrador ile gocmeyi planlayan küçük ailemiz için kafamizdaki tum soru işaretlerini yok ettiniz. Teşekkürler :)

nora said...

Rica ederim... Faydam olduysa ne mutlu bana :)

Unknown said...

Merhaba gayet açıklayıcı olmuş yazı fakat kısırlaştırma yaptırdınız mı acaba ?

nora said...

Bizimkiler zaten çok önceden kısırlaştırılmışlardı... Bu iş için özel olarak o konuda bir şey yapmamıza gerek yoktu :)

Unknown said...

Merhabalar, çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Size sormak istediğim bazı sorular var. Lütden benimle facebook, ins. Vb yollarla iletişime grçenilir misiniz? Ceren okuyucu benim ismim cerenokuyucu@gmail.com mail adresim geri dönüşünüzü bekliyorum😇😇😇

Anonymous said...

Merhaba,

Bizde bir golden sahibi olarak kanadaya gideceğiz. Acaba pet kargo için hangi firma ile çalıştınız ? masrafınız ne oldu bilgi verebilir misiniz ?

Olcay Cengiz said...

Merhaba
Pet kargoda hangi firma ile calistiniz? Telefon alabilir miyim? Birde ne kadar maloldu size?

danstutkunu said...

Merhaba, yanınızda seyahat edeb ikş kedinizin kiloları ne kadardı acaba?

Unknown said...

Yazınız oldukca yardımcı oldu lakin girişte Turkiyeden aldığım evraka hiç bakmadılar. Tabi sorma ihtimalleride vardı sanırım. Sorunsuz bir uçuşla Manitoba Winnipeg yerleimiş olduk. Teşekkürler.

nora said...

Cok sevindim! Hosgeldiniz :) Yalniz TR’den aldiginiz evrak aslinda Turkiye’den cikis icin lazim diye biliyorum ben. Yani o evrak olmadan ulkeden cikis yapmiyorlar, buradakiler zaten cok rahat, pek sallamiyorlar :)

Yalniz tam soguk zamanda geldiniz, gozunuz korkmasin, 2 aya havalar guzellesir, moralinizi bozmayin :)

nora said...

Cok pardon yorumunuza cevap vermemisim :( Hala sorulariniz varsa meetnora@gmail.com’dan ulasabilirsiniz..

GK GK said...

Merhaba, yazınız inanılmaz faydalı oldu çok teşekkürler..İnternette sizinki kadar faydalı başka bir yazı bulamadım..ben 3 ay sonra Vancouver'a Chihuahua cinsi köpeğimle yerleşmek üzere seyahat edeceğim. Kesinlikle kabinde benimle beraber seyahat etmesini istiyorum. Tek korkum onca saat huysuzluk çıkarması ve havlayarak insanları rahatsız etmesi. Bu nedenle tavsiyenizi dikkate alıp AirCanada yı tercih edeceğim. Ancak skyscanner gibi ucuza bilet bulabileceğim kanallardan bilet almak riskli olur değil mi? çünkü önce köpek ile uçulacağını belirtip onay alınmalı demişsiniz? Bu konuda daha detaylı bilgi alma şansım var mı? Konsolosluğu arasam bu konularda detay bilgi verirler mi?

GK GK said...

Merhaba, internette bu konuda sizinki kadar faydalı bir yazı bulamadım, çok teşekkürler..Ben 3 ay sonra Chihuahua cinsi köpeğimle beraber Vancouver'a yerleşmek üzere seyahat edeceğim. Kesinlikle kabinde benimle beraber uçmasını istiyorum. Bunun için skyscanner gibi ucuza bilet bulunan kaynaklardan bilet almam riskli olur anladığım kadarıyla çünkü yazınızda bileti almadan önce köpeğinizle uçacağınız için onay alınmalı demişsiniz. Bu konuda detaylı bilgi alabilir miyim? Konsolosluğu arasam bu tarz konularda detay bilgi veriyorlar mı bilginiz var mı?

nora said...

Guzel sozleriniz icin cok tesekkurler! Ben skyscanner gibi araci uygulamalari hic kullanmadim, o nedenle inanin bilemiyorum ama her firmanin kendine gore uygulamasi olsa da emin oldugum tek sey, biletinizi alirken kabinde gidecek evcil hayvaniniz icin rezervasyon yaptirmaniz gerektigi. Hem kabin icinde gidecek hayvan sayisi belli bir rakami gecemiyor ki bazi firmalar sadece tek bir hayvana izin veriyor, hem de yolculardan alerji, astim vs. oldugunu onceden belirten varsa o kabine hayvan almiyorlar gibi durumlar oluyor. Ben sizin yerinizde olsam direkt havayoluyla iletisime gecip kabinde gidecek kopeginizin onayini alip o sekilde odeme yapardim. Ucusta kopeginizi oyalayacak oyuncaklar, huysuzlandikca kemirmesi icin ip seklinde isirmaliklar vs. bulundurabilirsiniz sanirim.. Yiyecek vermenizi tavsiye etmem, tabii veterinerinize danisin ama asla ve asla yatistirici ilac vs.vermeyin, cok tehlikeli (bazi vetler onerse bile).. Sonucta ucakta cocuklar da agliyor, bu da sizin cocugunuz yapacak bir sey yok, siz elinizden geldigince ilgilenirsiniz huysuzluk yaparsa ama havlarsa da havlayacak yani :)

Nilüfer Kemir said...

Merhaba, yazınız için çok teşekkürler. Aynı sizin gibi 4 kedi ve bir köpeğimizle kanadaya yerleşme hayallerimiz var. Benim de bir kaç sorum olacak, yukarda mail adresinizi yazmışsınız oradan ulaşsam uygun olue mu?

nora said...

Biz geleli neredeyse 2 yil olacak, bendeki bilgiler hala guncel mi bilemiyorum ama tabii ki bildigimi her turlu paylasirim :) meetnora@gmail.com

Mr_Jeune said...

Selamlar,

Güzel yazı, faydalandık, teşekkürler...
Muhakkak telefon ile erkenden arayıp rezervasyon yaptırın.
Güncel kalması açısından, THY aktarmalı uçuş için Air Canada 100 ABD Doları, THY ise 70 ABD doları ücret alıyor. Bilginize.

Unknown said...

Önca okuduğum olumsuz yazıdan sonra bu bilgiler süper oldu 4 kedimi nasıl götürürüm 3 ay nasıl beklerim diye kara kara düşünüyordum çok teşekkürler

Burak said...

Teşekkürler